REGULAMIN
publicznej licytacji stawki miesięcznej czynszu za 1 m² 
powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego
 
I. ZASADY OGÓLNE:
  1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m² mogą być oddawane w najem za zapłatę czynszu ustalonego w drodze publicznej licytacji.
  2. Za organizowanie i przeprowadzenie licytacji odpowiedzialny jest Dział Lokalowy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
  3. Podstawą przeprowadzenia licytacji jest ogłoszenie Prezydenta Miasta Rybnika o przeznaczeniu danego lokalu mieszkalnego do licytacji na stawkę miesięczną czynszu za 1 m² jego powierzchni użytkowej.
  4. Ogłoszenie zamieszcza się w prasie lokalnej, na stronie internetowej ZGM oraz na tablicy ogłoszeń ZGM co najmniej na 2 tygodnie przed datą publicznej licytacji.
    Ogłoszenie zawiera:
    • termin i miejsce licytacji,
    • adres i powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego,
    • daty i godziny wizji lokalnych,
    • wysokość wadium,
    • termin i sposób wpłaty wadium,
    • stawkę wyjściową licytacji,
    • informację o warunkach licytacji. 
  5. W skład komisji przetargowej wchodzi trzech pracowników Działu Lokalowego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
  6. Przetarg odbywa się w formie licytacji ustnej polegającej na podwyzszeniu stawki wyjściowej o kwotę postąpienia.
  7. Wysokość postąpienia proponują uczestnicy licytacji. Wysokość ta nie może być niższa niż 0,10 zł, a wyższa będzie stanowić wielokrotność tej kwoty. Wysokość postąpienia zatwierdza komisja przetargowa.
  8. Stawka wyjściowa licytacji za 1 m² powierzchni lokalu wynosi nie mniej niż stawka czynszu za lokale mieszkalne ustalona Zarządzeniem Prezydenta Miasta Rybnika w sprawie określenia stawek czynszu za lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
  9. Umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana jest na czas nieokreślony.
  10. W przypadku nie wyłonienia najemcy w drodze publicznej licytacji, lokal może zostać wynajęty na zasadach określonych w Uchwale Nr 242/XV/2015  Rady Miasta Rybnika z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Rybnika.
  11. Zastrzega się możliwość wycofania lokalu mieszkalnego z licytacji bez podania przyczyny
II. WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO LICYTACJI:
  1.  W licytacji mogą brać udział tylko osoby fizyczne.
  2. Osoby posiadające tytuł prawny do mieszkania komunalnego w Rybniku, w przypadku wygrania licytacji muszą zdać posiadane mieszkanie do administracji mieszkaniowej.
  3. Pełnomocnik osoby, o której mowa w pkt. 1 zobowiązany jest do przedłożenia pełnomocnictwa do udziału w licytacji.
  4. W terminie do dwóch dni roboczych przed datą publicznej licytacji uczestnicy wpłacają na konto ZGM wadium w wysokości ustalonej przez organizatora licytacji. Za datę uiszczenia wadium przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego ZGM.
  5. Uczestnicy licytacji zobowiązani są do zarejestrowania się poprzez wpisanie na listę uczestników przetargu oraz pobrania numeru uczestnika. Wymagane jest przedłożenie dowodu wpłaty wadium oraz dowodu osobistego bądź innego dokumentu potwierdzającego tożsamość uczestnika.
  6. Wadium ustala się w oparciu o stawkę wyjściową licytacji w wysokości: do 30 krotnego miesięcznego czynszu w przypadku mieszkania nowego lub po kapitalnym remoncie, do 20 krotnego miesięcznego czynszu w przypadku mieszkania komunalnego oraz 5 krotnego miesięcznego czynszu w przypadku mieszkania do kapitalnego remontu. 
  7. Wadium zawiera kaucję w wysokości 10 krotnego miesięcznego czynszu wylicytowanego za wyjątkiem mieszkań do kapitalnego remontu.
  8. Uczestnicy licytacji składają pisemne oświadczenia o zapoznaniu się z Regulaminem publicznej licytacji oraz o nieposiadaniu zadłużenia finansowego wobec Miasta Rybnika. 
  9. W licytacji nie mogą brać udziału osoby:
    • wchodzące w skład komisji przetargowej i osoby bliskie członków komisji w rozumieniu art. 4 pkt.13 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami
    • które posiadają zadłużenia finansowe wobec Miasta Rybnika,
    • które nie wpłaciły wymaganego wadium,
    • które korzystają z pomocy społecznej lub dodatku mieszkaniowego.
  10. W czasie licytacji mogą być obecne osoby spełniające warunki uczestnika licytacji i dodatkowo jedna osoba towarzysząca.
III. PRZEBIEG LICYTACJI:
  1.  Przewodniczący komisji przetargowej prowadzący licytację, przed jej rozpoczęciem podaje:
    • informacje o lokalach przeznaczonych do licytacji (adres, powierzchnia użytkowa, stawka wyjściowa za 1 m²),
    • ilość osób wpisanych na listę uczestników licytacji oraz sprawdza ich obecność na sali poprzez odczytanie nazwisk osób zgłoszonych na dane lokale,
    • termin płatności czynszu,
    • wysokość minimalnego postąpienia zaproponowanego przez uczestników licytacji i zatwierdzonego przez komisję przetargową,
    • informację, że jeżeli żaden z uczestników nie zaoferuje stawki wyższej od wyjściowej o kwotę postąpienia, wadium wszystkich uczestników licytacji nie podlega zwrotowi.
  2. Komisja przedstawia szczegółową charakterystykę lokali mieszkalnych.
  3. Licytacja rozpoczyna się od wywołania przez przewodniczącego komisji przetargowej stawki wyjściowej za 1 m² pow. użytkowej lokalu mieszkalnego.
  4. W czasie licytacji uczestnicy przetargu używają kart z numerami do zgłaszania postąpień stawki czynszu za 1 m².
  5. Zaoferowana stawka czynszu przestaje wiązać uczestnika licytacji, gdy inny uczestnik zaoferuje wyższą stawkę.
  6. Po ustaniu zgłaszania postąpień przewodniczący komisji przetargowej po trzecim ogłoszeniu stawki zamyka licytację ogłaszając numer i nazwisko uczestnika, który zaoferował najwyższą stawkę i tym samym wygrał licytację.
  7. Licytacja jest ważna bez względu na liczbę uczestników, jeżeli chociaż jeden uczestnik zaoferuje stawkę wyższą od wyjściowej o kwotę postąpienia.
  8. Zawarcie umowy najmu lub umowy o remont kapitalny następuje do 7 dni od daty licytacji.
  9. W przypadku gdy wygrywający licytację nie przystąpi do zawarcia umowy najmu lub umowy o remont kapitalny do 7 dni od daty licytacji wadium nie podlega zwrotowi.
  10. Wadium wpłacone przez innych uczestników i oferentów nie dopuszczonych do licytacji podlega zwrotowi w terminie do 7 dni po rozstrzygnięciu licytacji bez naliczania odsetek, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez uczestnika lub oferenta licytacji.
  11. W razie odwołania licytacji wadium zostanie zwrócone w terminie do 7 dni od dnia dokonania tej czynności bez naliczania odsetek, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez oferenta licytacji.
  12. W razie, gdy żaden  uczestnik nie zaoferuje stawki wyższej od wyjściowej o kwotę postąpienia, wadium wszystkich uczestników licytacji nie podlega zwrotowi.
  13. Wadium z wylicytowanych lokali mieszkalnych, po odliczeniu kaucji, zaliczone będzie na poczet przyszłego czynszu najmu lokalu lub opłat za media należne wynajmującemu.
  14. W przypadku rozwiązania umowy, o której mowa w punkcie III.8 z przyczyn leżących po stronie osoby, która wygrała licytację, wadium niezaliczone na poczet przyszłego czynszu najmu lokalu lub opłat za media należne wynajmującemu nie podlega zwrotowi. 
  15. Z przebiegu licytacji sporządzany jest protokół, który powinien zawierać:
    • dane dotyczące licytowanych lokali mieszkalnych,
    • miejsce i termin licytacji,
    • skład osobowy komisji przetargowej,
    • wysokość stawek wywoławczych,
    • minimalne postąpienie,
    • wylicytowaną stawkę za dany lokal mieszkalny,
    • dane osoby wygrywającej licytację,
    • adresy lokali mieszkalnych nie wylicytowanych w przetargu,
    • podpisy osób wchodzących w skład komisji przetargowej.
 
wpr.: , dnia: 2016-11-21 13:17:11 historia zmian dokumentu